A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat másfél éve tartó rendezvénysorozatának záró állomásához érkezett, melynek helyszínéül a csanádpalotai Városháza és Kelemen László tér szolgált. A rendezvény keretein belül az Asztalos P. Kálmán Helytörténeti Gyűjtemény és Tájház is várta az érdeklődőket egész napos fotó - és régi mesterségek kiállításaival.
A Csanádpalotai Értéktári Bizottság legújabb értéktári kiadványait a Bizottság elnöke mutatta be a résztvevőknek. A helyi óvodásoknak Oviolimpia került megrendezésre a HIKO Alapítvány vezetésével. A gyerekek a kitartó sportolás után ajándékcsomagokat kaptak a szervezőktől, melyeket Perneki László polgármester és Kormányos Sándor mezőgazdasági tanácsnok adott át.
A tér egyik részén a hódmezővásárhelyi Alföldi Szabadidő Egyesület – Hód Baranta Szakosztályával alkalma nyílt az érdeklődőknek az íjászat, ostorcsattogtatás és egyéb katonai harci formák kipróbálására.
A gyerekek érdeklődően vettek részt a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat dolgozóival kézműves foglalkozásokon. Lehetőség nyílt macramézni, hajtogatásra, ragasztásra, hűtőmágnesek készítésére.
A nap folyamán az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark múzeumpedagógusai Árpád népe foglalkozással és bőrözéssel várták a gyerekeket. Vad Róbert, rendőr őrnagy a biztonságos közlekedésről tartott előadást a gyerekeknek. Szemléltetésként bemutatta a „részeg szemüveget”, amellyel megtapasztalhatták, milyen nehéz a koordináció és a mozgás ittas állapotban.
A Megyei Önkormányzat a résztvevőket két helyszínen várta ebéddel. Csanádpalota Város Önkormányzata pedig a Tájháznál összegyűlteket vendégelte meg. Gémes László, a Megyei Közgyűlés elnöke ünnepélyesen köszönte meg az együttműködőknek a rendezvénysorozatba fektetett munkáját. Emléklapot és kerámiából készült megye címert készíttetett erre az alkalomra.
A színpadi program a Makó TKD Club Taekwon-do küzdősport bemutatásával vette kezdetét, majd a Balkán Union koncertje következett. Ebéd után a Csanádpalotai Hagyományőrző Néptánccsoport, majd a Jövőnkért Néptáncegyüttes műsorát láthatta a közönség. A program a Búzavirág Népdalkör és Citerazenekar műsorával folytatódott. A színpadi előadásokat az Alföld Trió koncertje zárta.
A Virgonckodó népi, hagyományos fajátékok egész nap rendelkezésre álltak az érdeklődők számára, felejthetetlen élményt nyújtva a rendezvény összes résztvevőjének. Lajkó Istvánné: Tájak, Színek, Kincsek című festménykiállítását a volt Takaréktár épületében, a Kelemen László kiállítást pedig a Városházán tekinthették meg az érdeklődők. Szintén a Városházán, a kirakatokban pedig a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat által összeállított, a megye településeiről készült kisfilmeket mutattak be a szervezők.
A záró programon a korábbi rendezvényeknek helyszínt adó települések is képviselték magukat. Megjelentek a szegedi Rózsahölgyek, a szegvári Vándorló Szeretet Egyesület, Domaszék, Kiszombor, Szentes, Derekegyház, Árpádhalom, Csongrád, Pitvaros, Apátfalva, Magyarcsanád, Kövegy, Maroslele, Makó és Kistelek önkormányzatai. A Megyei Önkormányzat a Megyei Értéktár kiállításával mutatta be a megyét. A megye különböző termelői, kézművesei is megjelentek munkáikkal. Kitelepült a kisteleki Levendulatündér, a szőregi Boszorkánysziget, a nagylaki mézes és a Szepesi Méhészet.
A projektet a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat valósítja meg 2021.01.01-2022.09.30 között.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
A projektről bővebb információt www.csongradcsanad.hu/identitas aloldalon olvashatnak.
További információ kérhető:
Katona-Lázár Mária