2020 második és 2021 első felében Magyarországon a területfejlesztésért felelős területi szereplők egyik (a megyék, a főváros, valamint a kiemelt térségek önkormányzatai) legfőbb feladata az érvényben lévő területfejlesztési dokumentumok (koncepció és program) újratervezése volt.
A térségi (városi) gazdaságfejlesztést és a foglalkoztatás erősítését célzó Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (továbbiakban: TOP Plusz) lehetőséget biztosít a területi szereplők igényei és szükségletei alapján meghatározott fejlesztések megvalósítására. A területi szereplő megyék számára a 2021-2027 közötti programozási időszakban rendelkezésre álló TOP Plusz forráskeret felhasználását a megyék területfejlesztési koncepciói és programjai alapozzák meg. E programok, illetve területi stratégiai jellegű tervezési dokumentumok fókusza ugyanakkor messze meghaladja a TOP Plusz forrásokból megvalósítható célok és beavatkozások körét. A forrásfelhasználás tervezése érdekében szükséges egy szintén integrált, stratégiai gondolkodásra alapozott dokumentum elkészítése, amely a helyi igényekkel összhangban a rendelkezésre álló TOP Plusz forráskeretek felhasználásának szerkezetét, elvárt eredményeit és ütemezését támasztja alá. Ez a dokumentum az Integrált Területi Program 2021-27 (továbbiakban: ITP 2021-27).
Csongrád-Csanád Megye Előzetes Integrált Területi Programja a 2021-2027-es Európai Uniós fejlesztési ciklusra vonatkozó Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz Csongrád-Csanád megyére eső keretének felhasználását szabályozza. Az integrált területi programban a területi szereplők a koncepcionális és programszintű fejlesztési elképzeléseiket vezetik össze a TOP Plusz végleges tartalma alapján támogatható intézkedésekkel. Szerepe, hogy követhetővé váljon a TOP Plusz forrásainak területi szintű felhasználása és eredményessége.
Az ITP 2021-27 tartalmazza azokat a térségi/területi forrásfelhasználási módokat – valamint az ezekhez tartozó forrásfelosztást –, amelyek támogatását a megye a saját koncepciója és programja alapján a következő hét év során kulcsfontosságúnak tart, továbbá az egyes fejlesztési ötletek elsődleges kiválasztási kritériumait, amelyek a megvalósítható projektek kiválasztása során érvényesítésre kerülnek. A 2021-27-es fejlesztési ciklusban erőteljesen jut érvényre a térségi szemlélet a fejlesztési célok megvalósításában. Fontos feladat a fejlesztési célterületek kialakítása, amelyekre vonatkozóan az egyes intézkedések és konstrukciók forráskerete koncentrálható e célterületeken.
Az Előzetes ITP hatálya az ITP 1.0 változat elfogadásáig tart, mely a TOP Plusz uniós és hazai jóváhagyását követően válik esedékessé. A programot Csongrád-Csanád megye Területfejlesztési Koncepciója és Programja, valamint a Pénzügyminisztérium által kiadott „Útmutató a megyék integrált területi programjainak kidolgozásához és megvalósításához 2021-2027 3.0 verzió” alapján készítette a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat Hivatala.
Az Irányító Hatóság Csongrád-Csanád Megye Előzetes Integrált Területi Programjának minőségbiztosított változatát 2021. szeptember 1-jén hagyta jóvá. A közgyűlési jóváhagyás előtt lehetőséget biztosítunk a dokumentum megismerésére a szélesebb nyilvánosságnak azzal, hogy azt a megyei önkormányzat honlapján is elérhetővé tesszük és lehetőséget teremtünk az észrevételezésre.
Kérjük, hogy észrevételeiket 2021. szeptember 8-án 16 óráig küldjék meg a