A tegnapi napon került megrendezésre a Megyei Foglalkoztatási Paktum idei első fórum ülése. A témák, az idei év során jelentősen megváltozott - sokszor atipikusnak mondható - munkavégzési megoldások bemutatására, azok hatásaira épültek.
Mindannyiunknak van személyes tapasztalata arról, hogyan kellett a megszokott életünket átszervezve, sokszor részben munkavállalói, részben szülői, részben pedig pedagógusi szerepkörben helytállnunk az elmúlt hónapok során. Ez nem csak a foglalkoztatottak, hanem munkaadóik, a vállalkozók számára is merőben új helyzetet teremtett, melyhez rövid idő alatt kellett alkalmazkodni. A hatások elemezése pedig most a foglalkoztatási szakemberek feladata, mely segíthet a jövőbeli hasonló helyzetek kezelésében.
Ez utóbbi témával foglalkozott előadásában Budai László, a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának vezetője. Bemutatta, hogyan változott a vírushelyzet során a munkaerő-piac keresleti és kínálati oldala, hogyan fordult meg, és jelen pillanatig maradt is magasabb az álláskeresők száma, mint a szabad álláshelyeké. Beszélt arról, hogy megyei szinten összesen közel 9.500 munkahelyet sikerült megmenteni, vagy teremteni az augusztus végéig igényelhető kormányzati támogatások segítségével. Legnépszerűbb eszköz a rövidített munkaidő bevezetésének kompenzációjára igényelhető támogatás volt, ezt körülbelül 6700 munkavállaló esetében igényelték. A fennmaradó részen két támogatási forma, az innovációs területen dolgozó szakemberek bérének támogatása, illetve az új munkahelyek teremtésére igényelhető források osztoztak. Jelenleg ezek a támogatási eszközök már nem alkalmazhatóak. A munkaerő-piac visszarendeződéséhez azonban egy újabb járványügyi hullám esetén ezek, vagy ezekhez hasonló támogatási formák mindenképp szükségesek lennének, foglalta össze a szakember.
A folytatásban a résztvevők megismerhették a SZITI Kulturális és Mentálhigiénés Egyesület társadalmi vállalkozásokra fókuszáló mentor programját, amelynek keretében megváltozott munkaképességű, és hátrányos helyzetű embereknek nyújtanak munkaerő-piaci szolgáltatásokat.
Pszichológus-természetgyógyász, és gyakorló édesanya… Ő Miklós Melinda, aki arról beszélt, hogy a hirtelen jött „home-office” megváltoztatja a családok megszokott életét és a családban betöltött szerepeket, valamint a kialakult munkahelyi kapcsolatokat egyaránt. Ennek kezelése, egy új rendszer kialakítása mindenkitől türelmet és rugalmasságot kíván. Az előadás végén kiemelte a munkahelyi vezetők szerepét is abban, hogy jó eszköz lehet például a szokottnál több, illetve pozitívabb visszacsatolás is a munkavállalók felé.
A napot a mezőgazdasággal zárták a szervezők. Tóth-Sári Nándor balástyai gazdálkodó munkája során nagy mértékben támaszkodik Erdélyből érkező munkavállalókra. A határátlépések, illetve a karatén szabályok szigorítása kezdetben számára is megnehezítette a munkaerő utánpótlását, illetve mozgását. Az illetékes állami szervezetekkel folytatott folyamatos, személyes kommunikációjának köszönhetően kialakult azonban egy olyan rendszer, amelyben megoldható és gördülékeny volt a külföldi állampolgárságú munkavállalók foglalkoztatása. Az előttünk álló időszakban is legfontosabbnak azt tartja, hogy az illetékes szervezetek hatékonyan kommunikáljanak egymással, egységes álláspontot és gyakorlatot kialakítva a munkaerő áramlásával kapcsolatban.
A rendezvény több szempontból is példaértékű volt. A meghívott résztvevők jelentős része eljött az eseményre, ami megerősíti a témák aktualitását, a helyszínen pedig mindenki betartotta a szükséges egészségügyi intézkedéseket.