Csongrád megye települései, az itt működő vállalkozások és az itt élő emberek folyamatosan tapasztalhatják az uniós források, és ezen belül a Kohéziós Alapok pozitív hatásait a megvalósuló fejlesztéseken keresztül. Az Európai Unió kohéziós politikája jelenleg az Unió költségvetésének a harmadát teszi ki, és célja, hogy csökkentse a regionális különbségeket, munkahelyeket és új üzleti lehetőségeket teremtsen, illetve kezelje az olyan világméretű problémákat, mint például az éghajlatváltozás.
Az Európai Bizottság február 14-én Közleményt adott ki az unió többéves pénzügyi keretével kapcsolatban, és az előzetes híreknek megfelelően szerepel benne a kohéziós politika pénzügyi eszközeinek 2020 utáni időszakra történő drasztikus csökkentése.
Azért, hogy a kohéziós források jelen formájukban megmaradjanak 2020 után is, több régióközi összefogás szerveződött már. Ezen összefogások célja, hogy nagyobb súllyal képviselhessék a megyék, régiók érdekeit a 2020 utáni költségvetésről folyó politikai és szakmai egyeztetések során, melyek egy újabb, intenzívebb szakaszba léptek. Az Európai Régiók Bizottsága is létrehozta informális szövetségét ebben a témában Kohéziós Szövetség (Cohesion Alliance) néven, melyhez tavaly november óta várják az elvi támogatásokat Európa-szerte.
A kohéziós alapok megtartásáért szerveződő kezdeményezések összhangban állnak a települések és a megye érdekével, ezért a Csongrád Megyei Közgyűlés február 9-i ülésén támogatta Csongrád megye csatlakozását a Kohéziós Szövetséghez. A Szövetséghez magánszemélyek és szervezetek is csatlakozhatnak a Szövetség honlapján.